Altcoin Nedir? Altcoinler Nasıl Çalışır?

Altcoin, Bitcoin’e alternatif sanal para ya da kripto para birimleridir.

Altcoin, Bitcoin’e alternatif sanal para ya da kripto para birimleridir. Her bir Altcoin kendi kuralına göre işlenmektedir. Bitcoin’e artan ilgi ile oluşturulan şifrelerin zorluklarında da genel olarak artış yaşanmıştır. Bu durum çeşitli Bitcoin türevlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Altcoin, Alternative Coin kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu yüzden de Bitcoin’den sonra ortaya çıkan diğer tüm dijital para birimlerini kapsamaktadır. İlk Altcoin ise 2011 yılında dijital para olarak sunulmuş ve kendisinden sonra gelen altcoinlere de zemin hazırlamıştır. Bu konu hakkında farklı kaynaklarda farklı sonuçlar bulunmaktadır. Bazı kaynaklar namecoin'in ilk altcoin olduğunu savunurken bazı kaynaklar litecoin'in ilk altcoin olduğunu savunmaktadır. Coinmarketcap ise Litecoin'in çıkış tarihine 7 Eylül 2011 derken, namecoin için bir tarih belirtmemiştir.

Kripto para borsalarında 2000’i geçen miktarda altcoin işlem görmektedir. Bunun sonucunda da sürekli olarak yeni altcoinler piyasada kendini göstermektedir. Öte yandan kripto para borsalarında, coinlerin hepsi yer almamaktadır. Bunun nedenine genel anlamda bakıldığında; farklı algoritma yapısına sahip altcoinlerin market hacminin yeterli olmamasıdır. Bir de gerekli talep sınırının aşılmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Aslında Altcoin üretmenin temel nedeni zorluk seviyesinin düşük olmasıdır. Bu yüzden de madencilik konusu oldukça önemlidir. 1’e yakın zorlukta bir Altcoin oldukça hızlı bir şekilde üretilebilmektedir. 

Altcoinler Nasıl Çalışır?

Genel olarak konuya bakacak olursak, altcoinler Bitcoin’in çalışma şekline çok benzemektedir. Özel bir anahtara sahip olarak dijital cüzdanınızdan başka bir kullanıcının cüzdanına ödeme gönderebilme şansınız mevcuttur. Bu gibi kripto para biriminde, işlemlerin kalıcı ve halka açık bir biçimde kaydedildiği bir blok zinciri ya da kayıt defteri bulunmaktadır. Bu yüzden borsalar gerçeğin ardından değiştirilemez ya da reddedilemez bir hal almaktadır.  Blockchain, bloklardaki işlemleri kabul gören matematik kanıtları ile güvence altına alınmış bir haldedir. 

Altcoin Nasıl Alınır?

Altcoin işlemi yani alım satım gerçekleştirilmeden önce detaylı bir araştırma yapmak oldukça önemlidir. Yatırım yapılacak altcoin’in potansiyelinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir.  Yani Altcoin ile ilgili çıkarılacak yenilikler veya teknolojiler, grafikler ve son dakika haberleri sıkı bir şekilde takibe alınmalıdır. Hatta sosyal medya üzerinden yapılan açıklamaların, Altcoin fiyatlarının düşmesi ya da yükselmesi açısından belirli bir etken olduğu için sıkça konuşulmaktadır. Büyük anlaşmalar yapan ve teknolojisinin gelecek yıllarda iyi bir noktaya geleceği düşünülen altcoinler önemli bir konu haline gelmiştir.