Anahtar Kelimeler: Bölgesi tarım ürünleri


Ege Bölgesi tarım ürünleri

Ege Bölgesi'nde yetişen tarım ürünlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Ege Bölgesi tarım alanında kendine has ürünlere sahiptir. Bölgemizin ürünleri tarım üretiminin başlıca ürünleridir ve oldukça değerlidir. Ege Bölgesi tarım ürünleri denilince akla ilk gelenleri herkes bilir zeytin, üzüm ve incir(yemiş). Peki bölgede başka hangi tarım ürünleri bulunmaktadır? Toprak verimi konusunda ayrıcalıklı olduğunu söyleyebileceğimiz bir bölge olan Ege Bölgesi'nde yetişen tarım ürünlerini sizler için listeledik. Bunlar, 

 1. Tütün
 2. Üzüm
 3. Zeytin
 4. İncir (Yemiş)
 5. Pamuk
 6. Haşhaş
 7. Turunçgiller
 8. Kiraz
 9. Elma
 10. Patates
 11. Susam

Ege Bölgesi tarıma oldukça elverişlidir. Bu bölgenin topraklarında yetiştirilen bitkilerden bazıları hakkında size bilgi verelim.

Tütün

Dünyadaki tütün üretiminin yaklaşık %1'i ülkemize aittir. Türkiye'deki üretimin ise yaklaşık %60'ı bölgemizde yapılmaktadır. Manisa, Denizli ve Uşak bölgenin en çok tütün üreten illeridir. 

Zeytin

Bir çok egelinin tarım denilince aklına ilk gelen üründür. Bakımı zor olmayan ve ederi de iyi olan zeytin, ağacı ve yağı ile EgeBölgesiyle özdeşleşmiş önemli ürünlerdendir. Ülkemiz zeytin üretiminde dünyada üçüncü iken bağıl ürün olan zeytinyağında beşinci sıradadır. Ülkemizdeki üretimin büyük bölümünü ise Ege Bölgesi'nin illerinden İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla (toplamda %44) le karşılamaktadır. Bölgemizin toplam üretim içindeki payı ise %53 tür. Bölgemiz Türkiye genelinde zeytinyağlı ot ve sebze yemekleri ile de tanınır. 

Patates

Bölgemiz illerinden Afyonkarahisar ve İzmir Türkiye üretiminin %10'unu karşılamaktadır. Ödemiş ilçemiz kızartmalık patatesi ile öne çıkarken Afyon ise hem kızartmalık hem yemeklik patatesi ile rağbet görmektedir.