Evde Organik Tarım Nedir? Evde Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Evde organik tarım, kişinin evinde, balkonunda veya ev içerisinde bulunan herhangi bir yerde organik tarım yapmasıdır.

Evde organik tarım, kişinin evinde, balkonunda veya ev içerisinde bulunan herhangi bir yerde organik tarım yapmasıdır. Özellikle salgın döneminde tercih edilmeye başlanan evde organik tarım, aslında daha sağlıklı beslenmenin temelini atan durumlardan bir tanesidir. Bu sayede aslında bütün anlamda ki organik tarım ve beslenme çeşitlerinin temeli atılmış olunacaktır. Bu yararların dışında eğer ki alan problemi mevcut ise yine de yapacağınız ufak çaplı bitki yetiştiriciliği de organik tarım sayılabilir. 

Evde Organik Tarım Nasıl Yapılır?

 Evde organik tarım yapmak az maliyetli bir iş olduğu için hem rahat hem de çok uğraştırıcı bir iş olmadığı için sizi sıkıntıya düşürmemiş olacaktır. Bu sayede evde organik tarım yapma isteğiniz daha çok artmış olacaktır. Peki evde organik tarım nasıl yapılır?

 Evde organik tarım yapmak için ilk olarak yetiştirmek istediğiniz ürünü belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin patlıcan, domates, havuç ya da biber olabilir. Yetiştirecek olduğunuz bitkiyi seçtikten sonra buna uygun saksı ve toprağı seçmeniz gerekmektedir. Bunlara ilave olarak da bitkinin yetişecek olduğu ortamın yeterli miktarda nem, ısı, ışık alması gerekmektedir. Ayrıca bitkinin devamlı olarak sulamasını ihmal etmemek de çok önemlidir. Seçtiğiniz bitkiyi toprağa dikmeden önce o tohumu çimlendirmek de sizin işinizi daha da kolaylaştırmış olacaktır. Seçtiğiniz tohumun kriterlerine göre çimlendirme işlemlerine başladıktan yaklaşık 10-14 gün sonra tohumunuz yeterli miktarda çimlenmiş olacaktır. Tohumunuz çimlendikten sonra toprağa dikebilir ve bitkinizin büyümesi için gerekli kriterleri (ısı, nem, ışık) uygulayarak bitkinin büyümesini bekleyebilirsiniz. Daha sonra gerekli olan kriterleri uyguladıysanız bitkinizden meyve ya da sebzelerini toplayabilirsiniz.

Organik Tarım Yararları Nelerdir?

 Evinizde yapmış olduğunuz organik tarımın size birçok yararı vardır. Bu yararlar ise şu şekilde sıralanabilir;

1-Sağlıklı besin

2-Daha sağlıklı toprak

3-GDO olmayan ürünler

gibi birçok faydaları mevcuttur. Bu nedenler dolayısıyla evde organik tarım yapmak, sizin için her açıdan olumlu bir durum olacaktır.