Fitness Antrenörü Nasıl Olunur? Fitness Eğitmeni ne Kadar Maaş Alır?

Ülkemizde üniversitelerde de bu konu hakkında spor eğitimi verilmektedir ve fakülteleri bulunmaktadır. Antrenörlük eğitimine girmek için lise mezunu olmanız gerekmektedir.

Mesleğin Tanımı:  Salonlarda kişilerin fiziksel yapılarına göre, hazırlanmış planlı programlar neticesinde, vücutlarını daha etkili ve verimli bir hale getirmek amacıyla sistematik olarak çalışmalarını gerekli kılan, aletlerin nasıl kullanılacağına, nasıl uygulanılacağına dair bilgiler vererek onları kontrol eden nitelikli, deneyimli kişidir.

 Görev ve İşlem Basamakları:

 Fitnıs Eğitmeni (Fitness Eğitmeni); işletmenin genel çalışma prensipleri gereği, uygun araçları ve ekipmanları düzenli bir şekilde uygulayarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve imaj gereklerine uygun olarak görev yapmaktadır.

 Gereken Minimum Eğitim Düzeyi: Lise eğitimini bitirmiş olanlar aday olabilirler.

 1) İnsan vücudu, yetkinliği ve kişinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak,

 2) Kişinin fitnees düzeyini tespit etmek

 3) Uygun egzersiz programını kişiye sunmak

 4) Çalışmalar hakkında kişiyi bilgilendirmek

 5) Alet kullanımını öğretmek

 6) Isınmanın nasıl olacağını göstermek

 7) Kişiye yeri geldiğinde eşlik etmek

 8) Sakatlık durumunda ilk müdahaleyi yapmak

 9) Kişiye duruma göre yeni programlar hazırlayıp, sunmak.

  Hangi okul mezunları Fitness Eğitmeni olabilir?

 Ülkemizde üniversitelerde de bu konu hakkında spor eğitimi verilmektedir ve fakülteleri bulunmaktadır. Antrenörlük eğitimine girmek için lise mezunu olmanız gerekmektedir. Özel eğitim kurumları tarafından verilen kurslarda mevcuttur. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi en uygun kurum ilgili federasyondur.

 Fitness antrenörlük eğitimi 2 haftayı kapsayan bir süreçtir. Teorik ve Uygulamalı eğitim sonunda sınavda başarılı not olanlar bu belgeyi alabilirler.

 Fitness Antrenörlüğün de ilerlemek isteyen kişiler kademe kademe ilerlemektedir. Bu kademeler 4 tanedir.

 1.Kademe Antrenör Olmak İçin ne Yapılmalı ve Şartları Nelerdir, Hangi Belgeler Gereklidir:

 • . Millilerde tahsil Şartı aranmaz. Diğer kişiler de en az Lise mezunu olmak şartı aranır.

 • Görevini devam ettirmesine engel olan veya olabilecek bedensel veya zihinsel bir engeli olmaması, engelli branşlarda ise yalnızca görme ve zihinsel engelli olmamak,

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,

 • Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilerek veya aşağıda sıralanan suçlar haricinde tecil edilmiş hükümler dışında olmak üzere, 6 aydan fazla hapis veyahut affa ile münasebeti olsalar da devletin güvenliğine veya vasfına karşı olağan suçlar, Anayasal düzenin ve bu düzenin icra edilme engeline karşı suçlar, devlet özel bilgilerine karşı suçlar ve casus, soygun, irtikap, rüşvetçilik, eşkıyalık, talan, hilekârlık, gibi yüz kızartıcı veya cinsel arzulara karşı suçlar, zina, uyuşturucu ve buna benzer madde imalat ve ticareti, kullanımı, kullanımını yaygınlaştırma, kullanmak için alma, kabul etmek veya sahip olmak veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fitne karıştırma ve düzeni bozma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan gerçekleştirilen mal varlığı değerlerini ibra etme suçlarından hükümlü olmamak.

 • 7/1/1993 tarihli ve 21458 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan Genel Müdürlük Amatör Antrenör Dalları Ceza Yönetmeliği ile özerk federasyonlar disiplin veya ceza kurallarına göre son üç yıl zarfında olmak şartıyla; bir seferde 6 aydan daha fazla veya bu süre zarfında toplamda 1 yıldan fazla ceza almamış olmak.

 Fitness Eğitmeni Nerede Görev Yapabilir?

 Salon açmak için gerekli belgelere sahip olmak gerekir. Bunlar: 2. Kademe antrenör belgesi ve bakanlığın tesis işletme talimatları yerine getirme şartı ile ruhsat almaları gerekmektedir. Ayrıyeten Kamu ve Özel sektöre de görev yapabilir.

 Fitness Eğitmeni ne Kadar Maaş Alır?

 Sektörde yeni başlayan veya uzman, deneyimli kişiler arasında farklılık göstermektedir yani asgari ücret ve 10.000 TL arasında değişmektedir. Eğer özel ders vermek isteyen kişiler olursa bu ücret daha da yukarı çıkmaktadır.