Anahtar Kelimeler: Girsin Kızıl Çıksın Demek?


Gök Girsin Kızıl Çıksın Ne Demek?

Bu sözü bir çoğumuz defalarca duymuş olabiliriz. Oldukça heybetli gözüken ve çoğu zaman söyleniş tarzı itibariyle bile kudretli bir şey olduğu hissedilen bu sözün tam anlamı nedir peki?

"Gök girsin, kızıl çıksın" sözü ne demek? Neden daha çok ülkücüler kullanır? Gök girsin, kızıl çıksın bir yemin mi? Tüm bu sorularınıza şu şekilde cevap verebiliriz. 

Silah üzerine bir yemin etme diyebiliriz bu cümleye. Türklerin eskiden beri çok kutsal saydığı şeylerden birisidir silah. Bunu at, avrat, silah gibi üçlemelerle nasıl bir yere koyduğunu görebilirsiniz. Hayat arkadaşının yanına, ulaşım ihtiyacını onun yanına ise silahı yakıştırmıştır. Peki bu silahtan anlayacağımız ne olmalıdır. Bilindiği gibi Osmanlı Padişahları bile kılıç kuşanma merasimleri yapardı. Halbuki bir çok padişahın zamanında ateşli silahlar vardı. Ancak Padişah nezdinde bile bir erkeğin olmazsa olmazıydı silahı ve bunun özelinde kılıcı. 

Gök Girsin Kızıl Çıksın Anlamı Nedir?

Yaygın inanışa göre kılıcın çelik dövülürken suyunun verildiği esnada yani yeni kılıçta mavi ile yeşil arasında bir renge sahip olduğu bu rengin ise Türkler arasında "Gök" olarak tabir edildiği eğer sözümü tutmazsam yeni dövülmüş keskin kılıç bedenime girsin ve kanı temsilen kızıl olarak çıksın anlamında bir sözdür. Yani sözümü tutmadığım takdirde kılıcım girsin kanımı döksün demek istenmiştir.