Hamurunuz Neden Kabarmıyor? Hamur Kabartmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hamur Kabartmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Özellikle yemek yapmaya yeni başlayanların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri hamurun kabarmamasıdır. Mayalı hamurla yapılan tarifleri kabarmadan yapmak yaptığımız yemeğin lezzetini düşürürken hamurun çok daha sert olmasına neden olmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırarak lezzetli yumuşacık hamurlar elde etmek ise çok kolay. 

Hamurunuz Neden Kabarmıyor? Hamur Kabartmanın Püf Noktaları Nelerdir? 

Hamurun kabarmasını etkileyen en büyük etken oda sıcaklığıdır. Hamur yoğururken öncelikle ihtiyacınız kadar unu bir kaba boşaltın. Ortasını elinizle açın ve yeteri kadar instant maya ekleyin. Üzerine ise oda sıcaklığında ılık süt veya ılık su ekleyin. Su veya süt ile yoğurmak sizin tarifini yapacağınız yemeğe bağlıdır. Ancak sütun hamuru oldukça yumuşak yaptığı ve mayanın aktifleşmesine yardımcı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.

Hamuru yoğuracağınız sıvının yarısını su yarısını da süt olarak belirleyebilirsiniz. İsterseniz bu aşamada bir tutam toz şeker ekleyebilirsiniz. Toz şekerde mayanın kolay aktifleşmesine ve kabarmasına katkıda bulunan mucizevi bir malzemedir. Buradaki en büyük püf noktası ise tuzu maya ile birlikte aynı anda eklememek olacaktır. Tuz mayanın aktifleşmesini geciktirir ve engeller. Üç dört dakika ılık su veya süt içinde maya aktifleştikten sonra hamurunun ortasından başlayarak küçük daireler çizin ve biraz yoğurun. Daha sonra ise tuz ekleyerek yoğurmaya devam edebilirsiniz.

Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra bir tutam un serperek hamurun üstünü bir bezle kapatın. Dilerseniz yoğurduğunuz hamuru kalorifer peteğinin üstüne veya yakınına veyahut da güneş gören bir yere koyarak çok daha hızlı ve etkili kabarmasını sağlayabilirsiniz.