İncir çeşitleri nelerdir? En çok tüketilen incirler hangileri?

Ülkemiz dünyanın en büyük incir üreticisidir. Ege Bölgesi'nin bu üretimdeki payı ise %75 civarındadır.

Yaş ve kuru olarak tüketilebilen değerli meyvemiz dünya üzerinde de çoğunluğu ülkemizin ihraç ettiği bir üründür. Peki incir çeşitleri nelerdir? Hangi incir çeşidi en çok tüketilir? Yıllık yaklaşık 310 bin ton incir üretimine sahip olan ülkemiz yaklaşık 90 bin ton kuru incir üretmektedir. Bir çok faydası olan incirin çeşitlerini sizler için listeledik. 

Ülkemizdeki incir çeşitleri

  1. Sarılop inciri
  2. Sarı zeybek inciri
  3. Bardacık inciri (Bardak inciri) 
  4. Bursa siyahı
  5. Dağ inciri
  6. Yediveren inciri
  7. Sultan Selim inciri
  8. Mor Güz inciri

İzmir ve Aydın illerimiz tek başına tüm ülke üretiminin %75'ini oluşturmaktadır. Diğer illerimiz ile birlikte bu oran %80'lere ulaşmaktadır. Bölgemizde yetiştirilen incir çeşitlerinden bazıları hakkında bilgi verecek olursak.

Bardacık inciri

Bardacık İnciri
Bardacık (Bardak) İnciri

Tatlı ve kolay soyulabilen bir incir çeşidi olan Bardacık inciri en çok İzmir'de yetiştirilir. Soğuğa dayanıklıdır. Orta büyüklükte ve çekirdeksizdir. 

Mor Güz inciri

Mor Güz inciri kalitesiyle bilinen bir incir çeşididir. Bölgemizde bilinen ve yetiştirilen bir çeşittir. Meyvelerinin olgunlaşması Ağustos ayının sonlarına doğru belki daha geç olabilir.

Sarılop inciri

Sarılop İnciri
Sarılop İnciri

Çok ince kabukları nedeniyle daha çok kuru incir olarak kullanılan çeşidin en yaygın üretildiği yerler yine Aydın ve İzmir civarıdır. En kaliteli kuru incir bu türden olmaktadır. 

 

Bölgemizde en çok üretilen tarım ürünlerinden biri olan incir ve incir çeşitleri hakkındaki bilgiler umarız faydalı olmuştur.