Anahtar Kelimeler: Nedir? Nasıl Kullanılır?


İYS Nedir? Nasıl Kullanılır?

İleti yönetim sistemi kısaca İYS. Sizi büyük bir derdinizden kolayca kurtarabilir. İstenmeyen SMS, mail ve aramalardan nasıl kurtulursunuz? Ayrıntılı açıklama yazımızda

İşinize çok yarayabileceğini düşündüğümüz bu makale tamamen siz değerli okurlarımızı büyük bir dertten kurtarabilmek ümidiyle yazılmıştır. İYS ismini hiç duymayan, ne işe yaradığını bilmeyen ziyaretçilerimiz bu yazıyı okumayı günün en karlı işi sayabilecek. İstenmeyen mesaj ve aramalardan kurtulmanın kolay yolu yok mu? diye düşünüyorsanız işte İYS'nin tam olarak yaptığı şey bu.

Bu noktaya nasıl geldik?

Küreselleşen dünya insanları kolayca ulaşılabilir kıldı. Bunun sonucunda bölgesel ya da ulusal işletmeler bir anda uluslararası marka haline gelmeye başladı. Kendi ülkenizde aynı işi yapan tek bir firma varken işlerinin yolunda gittiğini farkeden diğer ülkelerdeki benzer işletmeler hemen sizin ülkenizde rakip olarak yerini aldı. Bu durum müşteriye çoğu zaman rekabetin getirdiği iyi fiyat, kaliteli hizmet avantajı olarak yansısada cüzi dezavantajları da ortaya çıktı. Bu rekabet ile canhıraş  bir şekilde başa çıkmaya çalışan işletmelerin çözümü ise vatandaşa büyük dert oldu. İşletmelerin çoğu doğal ya da aldatıcı yollarla potansiyel müşteri iletişim bilgilerini elde etmeye çalıştı. Bu müşterilerle iletişim kurmaya çalışması ise hayatımızda sevmediğimiz ama çekmek zorunda zannettiğimiz bir kötü durumu bizlere yaşattı. Okumaya yetişilemeyen SMS'ler epostalar.

İletişim kördüğümü nasıl çözülecek

Ürettiği ya da ticaretini yaptığı ürünün iyi olduğuna güvenen de, kısa yoldan çok ve çabuk para kazanmak isteyen de müşterisinin üzerine fazlaca gitmeye başladı. Ancak beklemedikleri sonuçta kaçınılmaz oldu. Marka antipatisi geliştiren insanlar eskiden ciddi bir potansiyel müşteri iken bu markanın kişide oluşturduğu en büyük his sayesinde potföyden düşüverdi. İnsanlar onlar için önemli olacak kişisel mesajlarını alamaz, farkedemez hale geldi. Dijitalleşme bir yeniden doğuş süreci ise bu durum bireysel olarak en sevilmeyen ve acı veren doğum sancısı olmaya başladı.

Kendi isteğimizle verdiklerimiz değil, en çok yakamızı renklendirip sattıkları can sıktı

Markalara kendi isteğimizle "benimle iletişim kurulabilir" diye verdiğimiz izinlere bir şey demiyordu kimse. Ancak değişik yollarla toplanan ve yeri geldiğinde sektör sektör, cinsiyet cinsiyet, meslek meslek etiketlenmiş bir flaş bellek içinde yeni kurulan bir işletmenin var olma savaşı için satın aldığı listede adının bulunmasını da kimse istemiyordu.

Yasa çıkarıldı, ancak...

Bu durum farkedilince hemen bir önlem alındı. İletilen mesajların sonuna sms listesinden çıkmak için yapmanız gerekenleri belirten kısa notlar düşülmesini gerektiren yasa çıkarıldı. Ancak bu durumda her bir mesaj göndericisi için ir mesaj atmanız gerekiyordu.Üstelik bazı mesajlar ya iletilemedi, ya da 72 saat sonra işleme alınacaktır gibi kolayca girebildiğiniz sistemden ancak 3 günde çıkabileceğiniz gibi durumlarla karşılaşıldı.

Sonunda oldu. İYS ile istenmeyenleri rahatça kontrol ettik

İYS,  Ticaret Bakanlığı organizasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemde e-devlet şifrenizle ya da iletişim bilgilerinizi kullanarak girebiliyorsunuz. 

İstediğiniz kısımdan giriş yapabilirsiniz. Girdikten sonra ise mail adresinizi veya telefon numaranızı ekleyerek (ikisi birden de girilebilir) Hangisini seçerseniz o kanaldan size 6 haneli bir doğrulama kodu gönderiliyor. Ve bu kanaldan aldığınız marka mail ya da SMSlerini iptal etmenizi sağlıyor. 

Örneğin doğrulama kodunu telefonunuza aldınız gelen SMS'leri hangi markalar gönderiyor onları görüyorsunuz. Yanında ise hangi kanaldan iletişim kurma izni olduğu belirtiliyor. Eğer hem SMS hem arama izni var is ebu durumda ikisi de yeşil tik işaretli olabiliyor. Size düşen bu onay işaretinin üstüne tıklayarak açılan pencerede onay iaretini "ret" haline getirmek. Böylelikle istenmeyen mesajlardan ve aramalardan kurtulabilirsiniz. Ancak sizinle izniniz olmadan iletişim kurmaya çalışan bahis, kumar gibi spam mesajlar gelmeye devam edebilir. Aynı şeyler mail içinde tekrar edilebilir. 

Zamanında alışveriş yaparken verdiğiniz, ya da bir kampanya nedeniyle dahil olduğunuz iletişim sisteminden böylelikle kolaylıkla ayrılabilirsiniz. Bir çok kişi için sıkıntı oluşturduğunu düşündüğümüz "Mesaj nasıl engellenir?" , "Gönderilen SMS iptal etme" "Mail nasıl engellenir?" gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. E-devlet çıkışlı bu sistem devletin bir çalışmasıdır. Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için size aşağıda verdiğimiz bağlantının dışında bir yerden erişim sağlamamanızı öneririz. 

Umarız sizlere faydamız olmuştur. Yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız faydalanmanız gözetilerek oluşturulacak yazılarımızı kaçırmamak için youtube, facebook, twitter, instagram gibi kanallardan sitemize kolayca bulabilir ve abone olabilrsiniz.

İstenmeyen mesaj ve mailleri engellemek için buraya tıklayın

Teoman Beren / EBH