İzmir'de bulunan devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler

İzmir'in ismiyle özdeşleşmiş üniversiteleri kadar sonradan açılarak İzmir'de yükseköğrenimi kuvvetlendirmiş üniversiteleri de yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizin üçüncü büyük ili olan İzmir eğitim açısından da oldukça rağbet gören bir şehrimiz. Şehir dışından da bir çok öğrenci İzmir'i tercih ediyor. İzmir üniversitelerinde okuyan öğrencilerin çoğu daha sonra bu güzide şehri terk etmeyip yaşamlarını bu şehirde kuruyor. Bölgemiz öğrencileri için oldukça gözde olan okullara sahip İzmir'deki üniversiteler hangileri? İzmir'de bulunan devlet üniversiteleri ve özel(vakıf) üniversitelerini sizler için derledik. 

İzmir'deki Üniversiteler

İzmir Devlet Üniversiteleri

  1. Ege Üniversitesi
  2. Dokuz Eylül Üniversitesi
  3. İzmir Bakırçay Üniversitesi
  4. İzmir Demokrasi Üniversitesi
  5. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  6. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

İzmir Özel (Vakıf) Üniversiteler

  • İzmir Ekonomi Üniversitesi
  • İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  • Kavram Meslek Yüksekokulu
  • Yaşar Üniversitesi

Bu üniversitelerden bazılarını sizler için kısaca anlatalım.

Ege Üniversitesi

İzmir'in en köklü ve eski üniversitesi. Ülkemizin ise dördüncü üniversitesi olan Ege Üniversitesi 1955 yılında kurulmuş. Bir çok fakülte ve bölüm açarak eğitim hizmetini genişletmeyi misyon ednimiş üniversite daha sonra şehrin bir diğer büyük üniversitesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi'ni ikiye bölünmesi sonucu meydana getirmiştir. Halen yirmiye yakın fakültesi bulunmaktadır. Şehirlerarası otobüs terminaline 10 dakikalık mesafede bulunan üniversitenin Bornova'daki kampüsü 3,5 milyon metrekarelik çok geniş bir kampüse sahiptir.

Ege Üniversitesi
Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü

Ege Üniversitesi içinde devlet yurdu olarak yaklaşık 2000 kişinin konaklayabildiği 12 bloktan oluşan yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Ege Üniversitesi'ne yakın bir çok özel yurt bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi

1982 yılında kurulan İzmir'in en prestijli üniversitelerinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi Buca, Balçova gibi bir çok ilçede kampüs ve tesislere sahiptir. Hatta veterinerlik fakültesi Kiraz ilçesinde bulunmaktadır. 

 

İzmir Yaşar Üniversitesi

2002 yılında eğitime başlayan üniversite İzmir'in en mehur iş insanlarından Selçuk Yaşar'ın kurucusu olduğu vakfa ait. Selçuk Yaşar'ın eğitim ve spor faaliyerlerini ne denli desteklediği herkes tarafından bilinir. Karşıyakaspor'un resmi ana sponsoru olarakta bilinen ve Pınar markasını da üreten Yaşar Holding'in kurucusu ve onursal başkanı olan Selçuk Yaşar'ın 1999 yılında düşünmeye başladığı bu fikir 2002 yılında Alsancak'ta eğitime başlayan üniversite ile gerçek olmuştur. Bünyesinde Mühendislik, Mimarlık ve Hukuk gibi gözde fakülteleri de bulunduran üniversitenin kampüsü halen Bornova'da bulunmaktadır. 

 

Yazımızda İzmir üniversiteleri hangileri? İzmir'deki hangi üniversiteler devlet üniversitesi, hangi üniversiteler özel üniversite? Bu bilgileri sizler için derledik.