Kiev Altın Kapıları Zoloti Vorota, Lyadski ve Zhydivski ve tarihçesi

Kiev Altın Kapıları Kiev Şehir Devletinin kurucusu olan Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmıştır.

Kiev Altın Kapıları Kiev Şehir Devletinin kurucusu olan Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmıştır. Yapı genel olarak askeri amaçlı olarak kullanılmıştır. Kiev halkı tarafından yapıya Gökyüzü Kapısı denmektedir. Yapının tam ismi Zoloti Vorota dır. Bu kapı şehri çepeçevre çevreleyen surların ana kapısıdır. Kapının yapım tarihi 1017 ile 1024 yılları arasıdır. Konstantinopolis’te merkez kapı olarak kullanılan kapı ilham alınmak suretiyle inşa edilmiştir. Bunun sebebi de o dönemdeki yerel yöneticilerin Bizans ile iyi ilişkide olmasıdır. Şehirde bulunan bazı eserler bu nedenden Konstantinopolis ile benzerlik göstermektedir.

Kiev altın kapısı ortaçağ döneminde yıkılmış ve yok edilmiştir. Ancak 1982 senesinde şehrin yetkili kişileri kapının tekrardan yapılmasını sağlamıştırlar. Yalnız bu kapıda eskisinden hiçbir kalıntı bulunmamaktadır. Tekrardan yapıldığı zamanda yapımı oldukça büyük tartışmalara yol açmıştır. Sonunda kapı eski halinde tekrardan yapılmıştır. Kapı surlar ile birlikte bir bütünlük sağlamaktadır. Günümüzde ise surlar yıkıldığı halde kapı hala ayaktadır. Güneşin kapının üstüne doğması sebebiyle halk tarafından Gökyüzü Kapısı olarak da anılmaktadır. Kapı taş ve ahşaptan yapılmış olup, tam tepesinde bir kubbesi vardır.

Eskilerde Güney Şatosu ile Özgürlük meydanı arasındaki bu bölgede fazlaca kale bulunmaktaydı. Buradaki surların toplam uzunluğu da 3,5 kilometreyi bulmaktaydı. Bu surların aralarında toplamda 3 adet kapı bulunmaktaydı. İşte Güney Kapısı olarak da bilinen Zoloti Vorota, Lyadski ve Zhydivski kapıları bu üç tane kapılardı. 

Kapının yanında üzerinde altından bir kubbe bulunan Blahovist Kilisesi de vardır. Bu kubbe şehrin dışından bile kolayca görünmektedir. Bu kubbe dikkatleri o kadar üzerine toplamıştır ki kapıya altın kapı da denmektedir. Altın kapı turistler tarafından da çok ziyaret edilen bir kapıdır. Kapının diğer tarafı da ulusal bir kutsal alan olan Sophia of Kyiv Müzesi de bulunmaktadır.

Kapının yan tarafında bir kedi heykeli de vardır. Bunun sebebi de zamanında bu bölgede çok fazla fare varmış. Yapılan tüm ilaçlamalar ve zehirler farelere çare olamamış. İşte heykeli yapılan bir kedi bütün fareleri tek tek yakalayıp halk tarafından çok sevilmiş. Bir yangın sonucu ölen bu kedinin anısına bu heykel yapılmıştır.