Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kızamık diğer adı ile rubeola olarak bilinen morbilli adında bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı ve tehlikeli bir çocukluk dönemi hastalığıdır.

18. yüzyıl dönemlerinde iki bilim insanı kızamık üzerinde deneyler yapmış, kızamık virüsü olarak belirledikleri virüsü maymunlar üzerinde deneyerek virüsün maymunlara geçmesi sağlanmıştır. Böylece virüsün bulaşıcı olduğunu ispatlamış ve ilan etmişlerdir. Yaz aylarında çok fazla görülmeyen bu hastalık soğuk kış aylarında kendini daha çok gösteriyor. Bulaşıcı bir hastalık olduğu bilinen kızamık, hasta kişiden bir başkasına konuşma ya da öksürükten kaynaklı damlacık yolu ile bulaşabiliyor. Bebeklerde kırmızı noktalar görüldüğü takdirde kızamık hastalığından şüpheleniliyor. Şüphenin hemen ardından Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri hakkında araştırmalar yapılıyor. Kızamık hastalığının belirtileri şunlardır;

● Giderek artan yüksek ateş

● Kuru öksürük

● Burun akıntısı

● Ağız içinde beyaz lekeler

● Vücudun her yerine yayılmaya başlayan kırmızı döküntü

● Gözlerde ışığa karşı aşırı duyarlılık görülebilir.

Yukarıdaki belirtilerin bulunduğu kişilerin vakit kaybetmeden doktor ile iletişime geçmesi gerekir. Doktor kontrolü sırasında kızamık teşhisi koyulan hastalar şu şekilde tedavi edilir; hastalar 10 ile 14 gün arasında izole edilir. Böylece hastalığın başkalarına bulaşması engellenir. Bu hasta izole süresi boyunca istirahat ettirilir. Öksürük, ateş ve ağrı şikayetlerine karşı şikayetleri azaltabilecek içerikteki ilaçlar hastaya verilir. Herhangi bir komplikasyon gelişmemiş ise kızamık hastalarına antibiyotik tedavisi uygulanmıyor.

Kızamık Aşısı Var Mıdır?

Bazı durumlarda ölüme kadar sonuçlanabilen kızamık hastalığı için aşı geliştirilmiştir.1963 yılında kızamık aşısı ilk kez kullanılmıştır. Başlarda birçok kişi inanmamış ve çocuklarına bu aşıyı yaptırmamıştır. Bu aşıların yaptırılmaması sebebiyle ağır bir hastalık olan kızamık yüzünden bir dönem çok fazla çocuk ölümleri görülmüştür. Kızamık hastalığı zatürre, bronşit, orta kulak enfeksiyonu, göz enfeksiyonu, ishal gibi farklı hastalıklara da sebep olabiliyor. Kızamık virüsünün başka hastalıklara neden olmaması ve ölüm gibi kötü sonuçlar doğurmaması için kızamık aşısının yaptırılması gerekiyor. Bu aşı 12 aylık bebeklere ve ilköğretim 1. sınıfta olmak kaydı ile iki doz şeklinde yapılıyor. Kızamık aşısı kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarının birleştirildiği üçlü karma olarak yapılan bir aşıdır. Bu aşı yapılması gereken ve aile hekimlikleri tarafından takiplerinin gerçekleştirildiği bir aşıdır. Çocuklarına kızamık aşısını yaptırmak istemeyen ebeveynler Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri nelerdir şeklinde araştırma yapıyor. Kızamık aşısı devlet tarafından karşılanan ücretsiz bir aşıdır. Toplum sağlığını koruma çerçevesinde kızamık aşısı herkese ücretsiz yapılıyor. Kızamık virüsüne bağışıklık kazandırılması durumunda bağışıklık kazanan kişiler ömür boyu kızamık hastalığına yakalanmıyor.

Kızamık Hastalığı Ölüme Neden Olur Mu?

Kızamık hastalığı çocuk hastalığı olarak bilinen virüs kaynaklı bir hastalıktır. Vücutta kırmızı noktaların belirdiği ateşlenme, ishal, kusma gibi etkiler gösterebilen ağır bir hastalıktır. Bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken en önemli faktör dinlenmek ve izole olmaktır. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği çerçevede kızamık aşısı güvenilir ve yapılması gereken ilaç kategorisine alınmıştır. Bebeklik ve çocukluk döneminde iki doz olarak yaptırılması gereken bu aşının yapılmamış olması ölümcül etkilere sahip olabiliyor. Eğer bir birey bu hastalığı çocukluk döneminde geçirmemiş ise bu virüse maruz kaldığı takdirde her yaşta kızamık hastalığına yakalanabilir. Kızamık hastalığı yaş ilerledikçe daha riskli bir hal alıyor. Kızamık virüsünün sebep olabileceği başka hastalıklar da bulunuyor. Tedbir alınmaması durumunda hastada komplikasyon oluşabilir ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri hakkında içeriklere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.