Maş Salatası Nasıl Yapılır? Maş Salatası Tarifi

Maş salatası yemek tarifi için öncelikle gerekli olan malzemeler temin edilmelidir.

Maş salatası yemek tarifi için öncelikle gerekli olan malzemeler temin edilmelidir. Maş salatası için yarım kilo maş fasulyesi, 1 demet taze soğan, 1 demet maydanoz, 2 adet dolmalık kırmızıbiber gerekiyor. Ayrıca 3 diş sarımsak, 1 çay bardağı iri çekilmiş ceviz içi malzemeler arasında. Gerekli olan malzemelerden diğerleri ise yarım çay bardağı kabak çekirdeği içi, bir çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı sumak. Ayrıca yarım çay bardağı sızma zeytinyağı, 1 çimdik tuz, 1 limon suyu 1 tatlı kaşığı da sirke. 
 
 Maş Salatası Nasıl Yapılır?
 
 Öncelikle maş fasulyesi bir gece önceden suda bekletilir. Ertesi günü fasulye bol su ile yıkanıp süzülür ve geniş bir tencereye alınır. Ardından fasulyenin üzerine iki misli geçecek kadar su ilave edilir. Fasulye ocakta orta ateşte diri kıvamda haşlanır. Haşlanan fasulyeler süzülüp soğumaya bırakılır. Taze soğan ve sarımsaklar ince ince kıyılır maydanozda yıkandıktan sonra ince ince kıyılır. Salatanın sosu için sirke ve zeytinyağı limon suyu pul biber ve sumak bir kasede iyice karıştırılır. 
 
 Maş Fasulyesi Püf Noktaları 
 
 Haşlanan fasulyeler derin bir kaseye alınır. Hazırlanan sos dışında kalan diğer salata malzemeleri ilave edilerek harmanlanır. Ardından üzerine tekrar sos dökülerek karıştırılır. Bu salatanın yapımında bazı püf noktalar vardır. Fasulyeler haşlandıktan sonra kuruyana dek süzülür ve bir kenarda bekletilir. Bu sayede fasulyelerin dağılması önlenir. Beklemek için vaktiniz yoksa haşlanmış olan fasulyeler kağıt havlu üzerinde suyu çekilene kadar bekletilir. Fasulyenin haşlama işlemini orta ateşte yapmalısınız. Bu sayede fasulyeler çatlamaz. Fasulyelerin çiğ kalmasını istemiyorsanız iki kez haşlayabilirsiniz.
 
 Maş Salatası Nasıl Servis Edilir?
 
 Maş salatası hünkar beğendi ile birlikte servis edilebilir. Maş salatası akşam yemeklerinde çok beğenilen bir çeşit salatadır. Salatanın bir porsiyonu yaklaşık olarak 345 kaloridir. Maç salatası sebzeler ile hazırlandığından dolayı besin değeri zengindir Ayrıca bu salata diyet listelerine de eklenebilir. Maş salatası son derece sağlıklı besin değeri yüksek ve lezzetli bir salatadır. Siz de maş salatasını deneyebilir ve sofranıza yeni bir lezzet katabilirsiniz.