Anahtar Kelimeler: Mavi Yumurta


Mavi yumurta nedir? Daha mı faydalı? Sporcular mı tüketmeli?

Mavi yumurta nedir? Rengi neden farklı? Beyaz ya da kahverengi yumurtadan farkı ne? Bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler olan mavi yumurta nedir? Mavi yumurtayı duyanlar normal yumurtadan farkını merak ediyor. Mavi yumurta daha mı sağlıklı sorusu ilk akla gelen soru oluyor.

Yumurta neden mavi oluyor?

Amerika bölgesinde yetiştirilen Ameraucana ve Araucanas cinsi tavuklardan meydana gelen bu yumurta yakın zamanda ülkemizde de üretilmeye başlandı. Peki neden bu cins tavuklar mavi yumurta meydana getiriyor. Bu yumurta rengini bahsettiğimiz tavukların biliveredin denilen bir pigmente sahip olmasından kaynaklanıyor. 

Mavi yumurta daha mı sağlıklı?

Normal yumurta da sağlık yönünden fazla sayıdaki faydası ile biliniyor. Bir çok sporcunun en temel besinlerinden birinin yumurta olduğunu hepimiz duymuşuzdur.  Protein, A, E, K, D, B2, B6, B12 gibi vitaminler, kalsiyum, demir, fosfor, iyot, flor, sodyum, potasyum, klor, kükürt, çinko, magnezyum gibi mineralleri içeriğinde bulunduran bu küçük dünyanın mavisinin ne farkı var? Daha mı faydalı? Aslında bir yumurtanın daha faydalı olmasını etkileyen en önemli unsur tavuğun beslenmesi. Eğer doğal beslenme ortamına sahip bir tavuğun yumurtası ise elinizdeki o kadar faydalı diyebiliriz. İşte mesele de burada. Mavi yumurtayı üreten tavukların yumurtasına rengini veren biliveredin pigmenti doğal beslenme sayesinde desteklenebilen bir pigment bu yüzden mavi yumurtanın daha faydalı olması sorusu aslında daha doğal mı? sorusunun cevabında gizli.