Pastırmalı Pazı Kavurması Malzemeleri ve Yapılışı

Pastırmalı Pazı Kavurması Malzemeleri ve Hazırlanışı.

Öncelikle pazı yemeğinin tam yöresinin bilinmemekte olduğunu belirtelim. Sivas yöresinde daha çok yapılan bir yemektir pazı yemeği.
Pastırmalı Pazı Kavurması Malzemeleri:
•    1 kilo pazı
•    2 adet kuru soğan
•    1 çorba kaşığı salça
•    1 çay bardağı bulgur
•    1 çay bardağı sıvı yağ
•    300 gr pastırma
Pastırmalı Pazı Kavurması Hazırlanışı:
Öncelikle pazı yemeğinin tam yöresinin bilinmemekte olduğunu belirtelim. Sivas yöresinde daha çok yapılan bir yemektir pazı yemeği.
Pazı yemeği için öncelikle normal ıspanak hazırlar gibi yıkayarak dallarından ayırıyoruz.
Pazı yemeği gerçekten çok zahmetli bir yemek nane gibi küçük olduğundan ayıklaması yıkaması da o kadar zor bu yüzden bu yemek 3-4 ayda bir yapılır. Sebebi ise aslında yöresel tatların kaybolmasını istemediğimizdendir. Çocuklar da bu yemeği unutmasın istiyoruz.
Pazılarımızı ziyan etmeden her yerini yıkadıktan sonra şöyle bir bakalım çok sert yerleri varsa kesebilirsiniz.
Soğan salça ve pastırmayı biraz yağ katarak kavuruyoruz tam kavrulmalarına dikkat ediyoruz. Daha sonra bulgurumuzu 1,5 çay bardağı su ilave ederek ocakta kavrulmaya bırakıyoruz arada sırada çevirmeyi ve karıştırmayı da ihmal etmiyoruz bazen bulgura pirinçte katılabilir. Pastırmalı pazı kavurmasını aynı ıspanak yemeği gibi yapıyoruz.
Pastırma kokusu evi buram buram sarana kadar ocağın üzerinde bırakıyoruz yemeğimiz pişiyor servis için hazırlanıyor
Pazı yapraklarını ziyan etmek istemeyenler suda bıraksınlar kumları ve pislikleri kendiliğinden dökülecektir. Bu işlemi dileyenler bulgur için de yapabilir. Aynı şekilde bulguru da koyarsanız oda suda dökülüp temizlenecektir.
Pastırmalı pazı kavurması servise hazır olunca tabaklara kokuyoruz bu yapımı zor ama lezzeti harika olan yemeği eşe dosta misafire ve tabiki kendimize yediriyoruz. Afiyet olsun