Anahtar Kelimeler: Pikan Cevizi


Pikan Cevizinin Normal Cevizden Farkı Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pikan cevizi, kuruyemiş ya da çerez olarak tüketilmesinin yanında farklı şekillerde de hayatımıza girmeye devam ediyor.

Pikan cevizi, çok iyi bir antioksidandır. Peki bu cevizi bildiğimiz normal cevizden ayıran unsurlar nelerdir? 

Kuzey Amerika çıkışlı bir ürün olsa da artık bu ürün tüm dünyada üretiliyor. Çok hoş tadıyla kuruyemiş olarak çok kısa bir sürede bir tabağı bitirdiğinizi farkedebilirsiniz. Bilmeyenler için kabuklu bademin ceviz versiyonu diyebiliriz belki. 

Folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko. Evet yanlış duymadınız. Her biri çok değerli ve vücudumuzun ihtiyaçlarından olan bu vitamin ve mineraller pikan cevizinin içinde bulunuyor. 

İşte meraklısı için Pikan Cevizinin detaylı besin değerleri

Pikan Cevizi Faydaları

Pikan Cevizi Faydaları

  • Kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Diyabet riskini azaltır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • İştahı dengeler
  • Beyin gelişimini destekler
  • Beyin hücrelerini korur

Sınavlara hazırlanan gençlere özellikle ceviz tüketmeleri söylenir. Çünkü ceviz içerisinde de beyin gelişimini destekleyen vitamin ve mineraller bulunur. Pikan cevizi de özellikle sınavlara hazırlanan gençlerin dikkat ve konsantrasyon arttırımına destek sağlayacaktır. 

Pikan Cevizi Türkiye'de nerede yetişir?

Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi ülkemizde Pikan Cevizi için en çok yetiştirme gerçekleştiren bölgelerdendir. Ilıman bir iklimi seven Pikan Cevizi türüne bağlı olarak en uygun iklim seçilmelidir. 

Eylül Ekim aylarında ise yeni hasat Pikan Cevizi toplanmaktadır. 

Pikan Cevizinin kilosu kaç para?

Pikan Cevizi talebi oldukça fazla olan bir üründür. Bu da fiyatını oldukça etkilemektedir. Ortalama olarak en düşük 120 TL'lik bir kilogram fiyatı bulunmaktadır. 

Normal cevize göre daha yağlı olan Pikan Cevizi yemesi çok keyifli bir ürün olmasına rağmen vitamin ve mineraller açısından normal cevizden çok üstün bir meyve değildir.