Anahtar Kelimeler: Sadece Tatlısı Tarifi


Sadece Bir Elma ile Kış Çayı ve Kış Tatlısı Tarifi

Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak bitki ve meyve çayları isteriz.

Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak bitki ve meyve çayları isteriz. Bu çaylar hem gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz sıvı dengesine katkıda bulunurken hem de bağışıklık sistemimizi korumada bir kalkan görevine sahiptir. Bu yazıda bir elma ile nasıl sağlıklı bir kış çayı ve yanında ağzınızı tatlandıracak ve gün içerisinde bize enerji verecek kış tatlısını nasıl hazırlayacağınızdan bahsedeceğiz. 

Malzemeler:
1 adet elma 
1 tutam hibiskus 
1 adet çubuk tarçın
1 tutam Ihlamur  
İsteğe göre biraz tahin, pekmez veya hindistan cevizi 

Öncelikle bir demlik veya tencereye kabuklarını soyduğumuz ve ikiye böldüğümüz elmayı koyduktan sonra elmayı geçecek şekilde su ekliyoruz. Tarçını da ekledikten sonra kaynamaya bırakıyoruz. Yaklaşık on dakika suyu kaynatıyoruz ve elmalar gittikçe yumuşayarak tarçınla beraber tadını suya veriyor. Elmaların yumuşadığından emin olduktan sonra ocağı kapatıp elmaları çıkarıp hibiskus ve ıhlamuru ekleyip demlenmeye bırakıyoruz. Demlendikten sonra çayımız içmeye hazır. Hibiskusun harika kırmızı rengi, ıhlamurun rahatlatıcı tadıyla birleştiğinde ortaya lezzetli bir çay çıkıyor. Eğer hibiskus veya ıhlamur sevmiyorsanız başka bitki çaylarını kaynattığımız elma suyuyla birleştirerek damak zevkinize uygun farklı tatlar elde edebilirsiniz.

Tatlı için ise çıkardığımız elmaları ise ters çeviriyoruz. İsteğe göre üzerine tahin pekmez veya hindistan cevizi ilave ederek servis edebiliriz. 
Hazırladığımız bu tatlı hem pasta görünümüne sahip olmasıyla hem de tamamen doğal ve sağlıklı bir içeriğe sahip olmasıyla bizlere çayla beraber inanılmaz hafif bir deneyim sunuyor. Şimdiden afiyet olsun.