Tahvil Nedir? Tahviller Nasıl Alınıp Satılır?

Tahvil nedir? Çeşitleri nelerdir? Nasıl alınıp satılır?

İnsanlar geçmişten bu yana, özellikle gelecekte hayatlarını sağlama almak için günlük ihtiyaçlarının üzerinde para kazanmaya çalışmışlardır. Kazanılan bu paralar yatırım ile değerlendirilerek değeri korunmaya ya da kar sağlanmaya çalışılmıştır. İnsanların zamana göre değişiklik gösteren yatırım şekillerinden günümüzde tercih edilmiş olanlardan biri de tahvildir. Peki, tahvil nedir? Çeşitleri nelerdir? Nasıl alınıp satılır?

Tahvil Nedir?

Tahvil devletin ya da şirketlerin borçlanma ile kendilerine nakit para ( fon ) sağladıkları bir senettir. Devlet veya özel şirketler herhangi bir proje ya da ekonomik faaliyetler için eş değerlerde tahviller oluşturur ve bunu alıcıya sunar. Bu uygulama ile tahvil satıcıları yani devlet veya özel şirketler alıcıya ilerleyen yıllarda anaparayı ve faiz ödemelerini kabul etmiş olur. Tahvil sunucular ( devlet ve özel şirketler), tahvillerini satışa sunmadan önce tahvil fiyatlarını, faiz oranlarını ve vadenin tarihini belirler.  Devlet tarafından çıkarılan tahvile ‘’devlet tahvili’’ özel şirketler tarafından çıkarılan tahvile ise ‘’özel sektör tahvili’’ denilmektedir. Tahviller bono gibi kısa vadeli değildir. Orta ve uzun vadeli olarak oluşturulurlar. Devlet ve özel sektör tahvillerine ek olarak olarak hisse senetleri ile değiştirilebilir tahviller, endeksli tahviller, ikramiyeli tahviller, primli tahviller, başa baş tahviller gibi çeşitler de mevcuttur.

Devlet Tahvili ve Özel Sektör Tahvili Arasındaki Fark Nedir?

Devlet ve özel sektör tahvili arasındaki en büyük fark güven faktörüdür. Bunun haricinde sistem hemen hemen aynı işlemektedir. Devlet tarafından oluşturulmuş bir tahvil daha az riskleri barındırmaktadır. Özel sektör tahvillerinde şirketin zarara uğrayıp verilen parayı karşılayamama ihtimali daha yüksektir. Ancak devlet tahvillerinde böyle bir durum ile karşılaşma ihtimali daha azdır. Devletin tahvil çıkardıktan sonra ekonomik olarak beklenildiği gibi bir gelişme sağlanamaz zarar durumuna geçilir ise halktan vergi toplanarak ya da faiz artırımı ile zarar düzeltilebilir.

Tahviller Nasıl Alınıp Satılır?

Tahviller, özel şirketler ya da devlet tarafından gerekli prosedürler yerine getirildikten sonra ihale ile bankalar veya aracı kurumlar ile satışa sunulur. Bankalar ve aracı kurumlar alış ve satış işlemlerini gerçekleştirdikten sonra tahvillerin ilk sahipleri isterlerse ellerinde bulundurdukları tahvilleri borsa ve banka aracılığıyla satabilir.