Anahtar Kelimeler: Tether nedir? Tether Nasıl Satın Alınır?


Tether nedir? Tether Nasıl Satın Alınır?

Stablecoin ismini, farklı bir değerli varlığa durağanlaşmış bir kripto para birimini açıklamak adına kullanıyoruz.

Stablecoin ismini, farklı bir değerli varlığa durağanlaşmış bir kripto para birimini açıklamak adına kullanıyoruz. Bahsettiğimiz değerli varlık bir fiat para birimine (Tether’in ABD dolarıyla ilişkili olması gibi) veya altın gibi değerli madenlerle ilişkili olabilir. Tether dünya üzerindeki en bilinen stablecoindir. Her Tether’e eş miktarda USD bulunur. Tether; kripto paraların değişkenliğinden kaygılanan, kripto para evrenine girmekten kendini sakınan yatırımcılarıyla değeri Amerikan Doları’na göre belirlenen  bir yatırım aracıdır. Böylece günümüzde adını duyurmayı başarmıştır.

Tether (USDT) kripto para birimi blockchain aracılığıyla işlem gerçekleştirir. 2015 senesinde Tether sayesinde kripto para piyasası sektörüne girmiştir. Genel anlamda Tether’ in ABD dolarının sanal bir versiyonu olduğunu dile getirebiliriz. Tether para biriminin önemi, kripto para birimlerinin değişen yapısını aza indirmek adına ve başka kripto paraların fiat (baz) para şeklinde kullanılmasını amaçlamaktadır. Buradan yola çıkarak değerinin hep 1 dolar üzerinden işleme sürüldüğünü söyleyebiliriz. Kripto parayla ilgilenen kesim, Tether bakiyelerini blockchain aracılığıyla transfer edebilir. Aynı zamanda ERC-20 blockchain sistemine uyumlu sanal cüzdanlar ile bakiyelerini kontrol edebilmekte ve tutabilmektedir.

Tether Nasıl Satın Alınır?

Türk lirası ile Tether elde edebileceğiniz birçok kripto para borsası ve aracı mevcuttur. Kripto borsa işlemleri genelde işlem basamakları birbirine benzer. Gelin neler yapmamız gerektiğine bir bakalım.

1. Borsaya Kayıt Olma: Borsa üzerinden Tether elde etmek için ilk adımımız kayıt gerçekleştirmek. Kaydınızı  kayıt formuna gerekli bilgileri yazarak tamamlayabilirsiniz. Gerçekleştirilen kayıt sonrası ikinci adım sizi bekliyor olacak.

2. Kimlik Doğrulama: İkinci adımımız tabiki de kimlik doğrulama olmaktadır. Bu adımımız tüm dünya genelindeki kripto para borsalarda uygulanan bir yöntemdir. Böylece kullanıcıların işlemlerinin güvenliği ve banka işlemlerinin güvenliği sağlanmış olur. Hesabınızı doğrulamak için yapmanız gereken ise sayfanın üzerinde yer alan bölüme tıklayarak gereken adımları gerçekleştirebiliriz. Kimlik onayınızın gerçekleşmesi ise yaklaşık 1saat alacaktır.

3. Borsa Hesabına Türk Lirası Yükleme: Bu adımımızda Tether satın alma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Havale- EFT veya farklı seçeneklerle borsa hesabınıza Türk Lirası yüklemelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü;

ATM üzerinden gerçekleştirilen transferler onay görmeyecektir.
Farklı kişilere ait hesaplardan yapılan transferler onay görmeyecektir.
Size gönderilen kodu açıklama alanına geçirmeniz önem taşır. Böylece transfer işlem ücretinde bir miktar iade gerçekleşir.

4. Tether Satın Alımının Gerçekleşmesi: Tüm adımlarımızın ardından artık Tether alımını gerçekleştirebiliriz. Bunun için Market ve Kolay Alış olmak üzere iki seçeneğimiz mevcuttur. Market üzerinden gerçekleştirilecek satın alımlarda;

Birim fiyatını güncel Tether fiyatını ciddiye alarak siz belirlemelisiniz. Ve belirlenen bu fiyat Tether fiyatına yakın olmalıdır ki işleminiz hızlı sonuçlansın.
Birin fiyatının çok altında veya çok üstünde alım emri girmemelisiniz. Çünkü fiyatın çok altındaki bir emirde fiyatın düşmesini beklemelisiniz. Fiyatın çok üstündeki bir alım emrinde ise karlı sonuçlar elde etmeniz garanti değildir.
Kolay Alış üzerinden gerçekleştirilecek satın alımlarda;

Market üzerinde bulunan emirleri kullanmanız gerekir.
Satın almak istediğiniz miktara göre en düşük fiyat veren satıcılarla eşleşirsiniz.
Alımlarınız anlıktır.