Nur Günay


Oyuncu olmak istiyor musunuz?

Şuan belki bir mesleğiniz var; bir öğretmen, güvenlik görevlisi belki de bir doktorsunuzdur ya da okuduğu bölümden memnun olmayan bir öğrencisinizdir.


Şuan belki bir mesleğiniz var; öğretmen, güvenlik görevlisi belki de doktorsunuz ya da okuduğu bölümden memnun olmayan bir öğrencisinizdir. Ancak içinizde hep bir oyunculuk vardır. Bir televizyon izlerken ya da bir tiyatroya gitttiğinizde bu içinizdeki dürtü size “Evet, ben de oyuncu olmak istiyorum.” diye fısıldar. 

Peki gerçekten bu işe kalkışmak nasıl bir şeydir? Oyuncu nasıl olunur? Bu sorularınızın cevaplarını ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlere aktarmak istiyorum.

İyi bir oyuncu olabilmek için ilk şart istemektir. “Evet ben oyuncu olmak istiyorum” ile başlar, ve bunun için neler yapabilirim diye devam eder. İyi bir gözlemci olmalısınız. Çevremizde otobüs şoföründen tutun markette çalışan bir kasiyere kadar bir sürü karakter vardır. Bu insanların nasıl hareket ettiğini gözlemlemeniz gerekir. Biraz edebi açıdan yaklaşmak isterim. Bir ağacı ağaç olarak değil, üzerindeki yaprakların şeklini, arasından geçen güneşi ve rüzgarda savrulan dallarını görebilmektir gözlem yeteneği.

Yaptığımız gözlemler sayesinde karakterlerin jest ve mimiklerini saptayabilir ve daha inandırıcı bir oyunculuk aktarabilirsiniz. 

Bunların yanı sıra yapmanız gereken bol bol okumaktır. Okumanın oyunculuğa nasıl bir faydası olabilir diye düşünmeyin çünkü kitap farklı dünyaların kapılarını açar ve size gerçek hayatta karşılaşma imkanı bulamayacağınız hayatlara davet eder. Yani empati yeteneğinizin artması da oyunculuk mesleğinizdeki başarınızı direkt etkileyecektir.

Sonrasınızda yapmanız gereken ise eğitim almaktır. Doğuştan oyunculuk yeteneğiniz olabilir. Bazılarınızın şunu söylediğini duyar gibiyim; “Arkadaşlar bana çok komik olduğumu söylerler, çok gülerler bana.” Ancak yeteneğiniz olsa da bunu geliştirmek ve taçlandırmak sizin elinizdedir. Bir oyuncu olmak istiyorsanız değil arkadaşlarınızı geniş kitleleri etkilemek zorundasınız! Bunu başarmanın da yolu eğitimden geçer.

Konservatuarlara girebilir veya bir çok özel kurumdan eğitim alabilirsiniz. Belediyelerin açmış olduğu kurslara gitmek de bir başka seçenek. Eğitimi aldınız diyelim, peki sonra ne yapacaksınız?

Cast ajanslarına başvuru yapıp kayıt oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki bu sektörde başrol oynama statüsüne erişmiş kişiler; yani ünlüler de çoğunlukla bu cast ajanslarından çıkar. 

Oyuncu olmak için yapmanız gerekenlerden bahsettim, fakat kesinlikle yapmanız gereken bir şey daha var ki o da sabretmek…

Kesinlikle pes etmeyin, yolculuğunuzda daima kendinizi geliştirin. Hayallerinizin peşini bırakmayın ve İÇİNİZDEKİ YILDIZI parlatın diyorum…

Esen kalın.

Instagram : nurr_gunay
Twitter: NurGnay17