Nur Günay


Senarist ve yapımcı Soner Başer'le keyifli bir sohbet

Merhabalar sevgili okurlarım, bugün sizlerle çok sevdiğim bir dostumla yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum.


Merhabalar sevgili okurlarım, bugün sizlerle çok sevdiğim bir dostumla yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum. Kendisi senarist ve yapımcı, Soner Başer. 

-Biraz kendinden bahseder misin?

  Merhaba, on yıl önce sektöre genel koordinatör olarak başladım ve birçok filmde ve kliplerde uygulamacı koordinatör ve yapımcılık yaptım. Beş yıl önce kendi adıma projeler yapmaya başladım, ilk hazırladığım proje ise “Engelin Mucizesi”. Ve akabinde şu anda “Dalgıç” isminde bir sanat okulu açtım.

-Sanat okulunda hangi eğitimler mevcut?

  Kamera önü oyunculuğu, diksiyon, mankenlik, sunuculuk, senaryo yazarlığı ve şan dersleri veriyoruz. Çok yakın zamanda da Hollywood’da çalışan Türkiye’deki değerli hocalarımızdan Metin Güngör kurgu ve montaj efekti dersleri verecek.

-Eğitimin sonunda öğrencilerinize belge veriyor musunuz? Eğitimleriniz kaç aylık?

  Sen de biliyorsun, oyuncu adayları hemen eğitimini alıp setlere girmek istiyorlar. Onun için isteğe göre üç ve altı aylık programlarımız var. Farkı da şu, altı aylık programlarımızda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika, üç aylık programlarımızda ise katılım belgesi alabiliyorlar.

-Mezun olan öğrencilerinize kendi projelerinizde yer veriyor musunuz?

  Tabii ki. Zaten eğitim süresince de set ortamlarında bulunuyorlar. Aynı zamanda biliyorsun bir sinema filmi çekme hazırlığı içindeyim. Samsun Çarşamba’da çekeceğim ve Türkiye’nin ilk fantastik gerilim filmi olacak. Başrolümüz aynı zamanda şu anda gündemde olan bir dizinin başrolüdür, ama bununla ilgili detay vermek istemiyorum. Filmin adı Ölüm Maskeleri.

-Yeri gelmişken bir şey sormak istiyorum, karakterlerini seçerken oyuncu adaylarında ne gibi özellikler arıyorsun? Nasıl seçiyorsun?

  Ben senaryo yazarken zaten filmi çekiyorum akabinde oyuncu seçimlerinde çok zorlanmıyorum. Yaşadığım tek sıkıntı çektiğim filmdeki oyuncuların başka projelerde yer alması oluyor.

-Aynı zamanda Engelin Mucizesi adında bir projen vardı ondan bahseder misin?

  Engelin Mucizesi benim ilk göz ağrımdır. Yaklaşık beş yıldır verdiğim savaş. The Gace filmimiz engelli kardeşlerimizin kendi tasarladığı ve sunacağı ve engelli sokak hayvanları yararına yapılacak bir film. Projenin her maddesi aslında çok önemli.

-Sizce sinemanın geleceği nedir?

  Çok güzel bir konuya parmak bastın. Son beş yılda olumlu ilerlemesine rağmen devlet destekli büyük yapımların dışında bir ilerleme göremiyoruz.

-Eklemek istediğin, oyuncu adaylarımıza söyleyeceğin bir şey var mı?

  Bize gelin eğitiminizi alın ve güzel projelerde bulunun diyorum. Dalgıç Sanat Okulu sizi bekliyor. Bana bu fırsatı verdiğin için sana çok teşekkür ederim. Benim için aşk sanattır ve sanat da aşktır.