Nur Günay


Senin hayalin ne?

Bildiğiniz üzere günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle bilgisayar ve tabletler başında büyüyen çocuklarımız revaçta olan dizi ve sinema sektörünün cazibesine kapılıp oyunculuğu meslek edinmek istiyorlar.


Bildiğiniz üzere günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle bilgisayar ve tabletler başında büyüyen çocuklarımız revaçta olan dizi ve sinema sektörünün cazibesine kapılıp oyunculuğu meslek edinmek istiyorlar. Buna karşın çoğu ebeveyn çocuklarının kabiliyetlerini ve isteklerini görmeksizin onları kendi istedikleri mesleklere yönlendiriyorlar.

Benim çocuğum benim gibi doktor olsun avukat olsun derler. Ama çocuğun hayali bir oyuncu olmaktır. Sahnede veya kamera karşısında olmak istiyordur. Buna şimdi engel olabilirsiniz ancak bu tutku çocuğunuzun hep içinde kalacaktır. Bu konuda bir anımı paylaşmak isterim. Bir okulda verdiğim drama dersinde bir öğrenci gözüme takıldı o kadar iyi karakter canlandırıyordu ki! Kendisi de oyuncu olmak istediğini söylemişti bana. Ben de ailesiyle paylaştım çocuğunuzun eğitimini tamamlayın ileride çok iyi bir oyuncu olacak dedim. Bana tepkileriyse şu oldu ne tiyatrosu hocam benim oğlum doktor olacak!

Benim oyunculuk hayatım ortaokulda öğretmenimizin bizi tiyatroya götürmesi ile başladı. Bambaşka bir dünyadaymışım gibi geliyordu. İnanır mısınız ben o günden sonra her hafta sonu tiyatro izlemeye gittim. Evet ben de oyuncu olmak istiyordum. Aileme oyuncu olmak istediğimi söylediğimde bana bakışları hala gözümün önünde.

Çocuklarımızın gençlerimizin isteklerini ve hayallerini umursayalım. Onlar da bir birey ve hayatlarına yön verebilirler. Siz ne kadar engelleseniz ve kurallar koysanız da mutlaka onu bir şekilde yapacaklardır.

Çocuklarınızın hayallerinin önünde durmayın. Onları destekleyin. Mutlu ve başarılı olmanın yolu sevdiğin işi yapmaktan da geçiyor. Hayale ortak olun, keyif alın.