PR Çalışması

PR Çalışması Nedir? 

Kabaca halkla ilişkiler çalışmalarına PR diyoruz. Bir kişi ya da kurumun toplum üzerindeki algısının yönetilmesine de PR çalışmaları diyebiliriz. 

PR ne düzeyde yarar sağlar?

Beğenilerin ve eğilimlerin sürekli değiştiği çağımızda sektörünüze bağlı olarak PR çalışmaları sizin için vazgeçilmez bir enstrümandır. Bu çalışmaların ise birinci kısmı basın bültenleri, ikincisi ise sosyal medya yönetimidir. Yazımızın bundan sonraki kısımlarında daha çok PR çalışmasından kastın basın bültenleri olduğunu ifade edebiliriz. 

PR çok iyi bir şeydir

Dikkat edin! İyi bir şey yapayım derken firmanıza zarar vermeyin. 

Piyasada herkesin PR çalışması yaptığını iddia ettiği bir zamandan geçiyoruz. Her işin ortaya çıkışı, popüler hale gelişi ve sonrasında ise bu işi gerçek manada yönetemeyenlerin geri planda kalışı ve kazançların tatmin etmemesi nedeniyle işi bırakmasıyla sonlanan bilindik bir sektör öyküsü var. Burada yanlış firmayla çalışmanızdan dolayı bu çalışmaların size bir şey kazandırmadığı iddia etmeyin. Çünkü bu bir lüks değil bir firma ya da şahıs için gerekliliktir.

Her PR çalışması yaptığını iddia eden kişi ya da kuruma şirketinizin en önemli kısmı olan markanızı teslim ederseniz yıllarca biriktirdiğiniz itibar zarar görebilir.

İlk paragrafa girmeden reklam kokan hareketlerle başlayan bültenler bir çok yayıncı tarafından ya ciddi derecede makaslanmakta ya da yayına bile alınmamaktadır. Size ise herhangi bir itibarı olmayan sitelerin, kaynak ve haber ihtiyacı nedeniyle otomatik olarak yayına soktuğu yayın istatistikleri sunulmaktadır. Lütfen yayın sektörünü tanımadan bu işe başlayanlardan bu hizmeti satın almayın.

Türkçe, en çok site yayınlanan dördüncü dil konumundadır. 

Ülkemiz web sitesi açısından oldukça zengindir. Bugün 16 yaşındaki gençlerin bile web sitelerine sahip olduğu kolaylıkla gözlemlenebilir. Ancak muhakkak yayıncılık bir disiplin, tecrübe ve birikim istemektedir. 

Biz bu işin neresindeyiz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?

15 yıldır internet ve bu 15 yıl içerisinde 3-4 yıl kadar basılı yayımlar gerçekleştirmiş bir ekibiz. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bazı yayıncılık mantaliteleri ise zamanında ekibimiz tarafından ortaya atılmış ve hayata geçirilmiş fikirlerdir. Örneğin sağlık haberlerini köşe yazısı olarak yayınlamak ve belli bir hastalığın uzman doktor tarafından ele alındığı ve kurum imzalı ilk köşe yazısı bizim hayata geçirdiğimiz bir çalışmadır. Bunu daha sonra farklı sektörlerle de çalışma fırsatı bulduk. Ve bir çok danışanımız çok kayda değer gelişimler sağladı.

Okuyucuyu iyi tanımak. İlgisini neyin çektiğini ve ihtiyacını bilmek herşeyin ötesindedir. 

Her paragrafta her cümlenin içerisinde kalın punto ile yazılmış yazıları istemez okuyucu.

Okunabilirliği yüksek ve sade bir dil tercih edecektir. 

Her paragrafta reklam gibi kurum ya da ünvan ismi geçiren bültenler gerçek yayıncılar tarafından yok hükmündedir. Çünkü okuyucu bunu okumaktan ikinci paragrafta vazgeçecektir.

Gözlemlerimize göre bir basın bülteninde sondan bir önceki paragrafa kadar marka ön plana koyulmaz. Okuyucunun ihtiyacı öncelenir. Sizin inovasyonunuza ya da bildirinize neden ihtiyaç duyduğu konusunda güdülenir. Sondan önceki paragrafta isminizi geçiren yayıncı son paragrafta ise vurgusunu arttırabilir. Ancak bu bile gereksiz olabilir. Fayda sunabildiysseniz zaten kişi kurumu ya da ürünü muhakkak bulacaktır. 

Eğer sürekli isminizi geçirerek bülteninizi yayan bir PR şirketiniz varsa iki kere düşünün ödediğiniz para hak ettiğinden çok fazla olabilir. 

Bir diğer nokta ise görsel etki. Bir bülten yazıp 3-4 açıdan çekilmiş şahıs fotoğrafını servise hazırlayan PR şirketinin hayatında hiç yayın yapmadığı aşikardır. Editörler bir kişinin bakışını değil kendi geliştirebildikleri bakış açılarını severler. 

Eğer körler sağırlar birbirini ağırlar tarzı bir marka yönetiminiz yoksa işi bilen uzman ekipleri anlamak çok zor değildir. Ancak şunu lütfen unutmayın. Piyasa da bu işi gerçekten düzgün yapan bir kaç firma var. Lütfen bu firmaları diğerleri ile aynı kefeye koymayın. 

Eğer firmanızın PR çalışmasını tecrübeli ekibimize emanet etmek ister ya da fikir almak isterseniz  egebolgesihaber@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.